Search

News & Events

University of Mobile Class of 2013 Graduates Announced

The University of Mobile Class of 2013 received their diplomas during the Christian university’s 47th commencement exercise on May 11, 2013, at the Mobile Civic Center in Mobile, AL. Graduates by hometowns are:

GRADUATE SCHOOL
COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES
MASTER OF ARTS


Alexander City, AL – Karena Denise Harrell
Chickasaw, AL – Mary Gladys Callen
Citronelle, AL – Ada Sherman Dunning
Excel, AL – Temperance Rebekah Rider
Jackson, AL – Ashley Hall Blount, honors
Mobile, AL – Shameka L. Carter Crusoe; Ashley Elizabeth Craige, honors; Jordana Elaine Davis; Bettie Rogers Dean, honors; Linda Dianne Hembree; Lawrencine Audry Mason; Ray Charles Phillips, honors; Tonya Michelle Vaughan, honors
Spanish Fort, AL – Sara Ann McIntosh, honors
Thomasville, AL – Amber Hasty Watson, honors
Pensacola, FL – Jameron Deonté Gatson
Dallas, TX – Ruthie Marie Hagin, College of Arts and Sciences Achievement Award, honors
Beirut, Lebanon – Maha Khaled Chreim
Pretoria, South Africa – Sherri Ann McIntosh, honors

SCHOOL OF BUSINESS
MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION


Enterprise, AL – Kamaron Michelle Strickland
Fairhope, AL – Stewart McKenzie Perkins
Mobile, AL – Glen Russell Brown, honors; Lona Hill Brown, honors; Walter Davis Pilot III, School of Business Achievement Award, honors; Ashley Brooke Shelton, honors; Larkisha Jillesa Winbush; Amy Rebecca Wright, honors
Prattville, AL – Hilary Lovelady Gunn
Selma, AL – John Weston Mason II, honors
Trussville, AL – Spencer William Duke
Malaysia – Yen Sin Ng
Bangkok, Thailand – Phensiri Sakultanaklap, honors

SCHOOL OF EDUCATION
MASTER OF ARTS


Bessemer, AL – Cassandra Leeann Boyd, honors
Citronelle, AL – Amanda Lott Naugle
Daphne, AL – Lauren Ashley Dupree
Eight Mile, AL – Rolanda Robinson Griggs, School of Education Achievement Award, honors; Bessie Mae Pough-Smith, honors
Millbrook, AL – Rose Hatchett
Mobile, AL – Brancie Janeé Dawson, Area Award: Alternative Early Childhood Education, honors; Rachel Fetner Hackett, honors; Kristi Ready Hall, honors; Allison Latwyla Langham; Carla Charlotte Lett; Annette Williams Lucas; Melanie J. McCants; Jennifer Gardner McGinnis, Area Award: Elementary Education, honors; Wynona McKinley Nicholson
Prichard, AL – Lisa Michelle Patterson
Semmes, AL – Helena Maude Tawzer, honors
Wagarville, AL – Megan Michele Pike, honors
Moss Point, MS – Veronica Legail Watson

SCHOOL OF NURSING
MASTER OF SCIENCE IN NURSING


Loxley, AL – Amy Elizabeth Davis, Area Award: Master of Science in Nursing
Mobile, AL – Kiwana Trechelle Brooks, School of Nursing Achievement Award, honors; Denise Lache Carroll, honors; Jamira Nicole Tarver Edwards; Payal G. Finaviya, honors; Ashlee Nicole Fountain-Jones, honors; Cynthia McCants Hurst
Prichard, AL - Chakara Sharmingle Smith
Gulfport, MS - O’Sheia Tamar Watson, honors

COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES
BACHELOR OF ARTS
BACHELOR OF SCIENCE


Anniston, AL – Seth Jordan Lamb, magna cum laude
Atmore, AL – Lakisha Antranette Jones, Seth Logan Lassitter, Christopher Travis Vickrey
Axis, AL – Kenneth Wayne Sellers, cum laude
Birmingham, AL – Richterica Tukiya Ford
Boaz, AL – Anna Lee Hooks, Area Award: Communication
Citronelle, AL – Derek Chase Hovell
Creola, AL – Hannah Leslie Howell
Cullman, AL – Jacob Gregory Brown; Lauren Leshea Tidwell, Area Award: English, Area Award: Secondary Education, magna cum laude
Daphne, AL – Dena Siobhan Anderson; Hermione Greene Barron; Joyce Nicole Sarkis
Dothan, AL – Mary Rebekah Carroll, President’s Scholastic Award, Area Award: Psychology, summa cum laude
Foley, AL – Donald P. Gatlin, Area Award: Biology Education; Rachel Hannah Lane, cum laude
Geraldine, AL – Jeffrey Tyler Cole
Graham, AL - Benjamin Lee Kiser
Grand Bay, AL – Angela Ezell Pultz, Alexander Williams Tolbert
Grove Hill, AL – Ava Tindol Long, summa cum laude; Shandra Keniece Thomas
Headland, AL – Jayme Blake Snellgrove
Huntsville, AL – Sara Michele Dye, Annie Boyd Parker Weaver Excellence Award, President’s Scholastic Award, Area Award: Humanities, summa cum laude, Honors with Thesis Graduate; Taylor Gene Mendenhall; Kelsie Nicole Ruff, President’s Scholastic Award, College of Arts and Sciences Achievement Award, Area Award: Mathematics, Scholar Athlete Award, summa cum laude
Jasper, AL – Lauren Elizabeth Palmer, magna cum laude; Anna Michelle Williams
Leeds, AL – Grace Dean Whatley
McIntosh, AL – Beverly Lenese Abrams
Millbrook, AL – Whitney Rose McMurtrey
Mobile, AL – Kyle Michael Bedwell, cum laude; Virtue Yulette Brown-Dixon; Ashley Leann Caples; Wykena LaShandra Carter; Bryan William Cooper; Valerie J. Day, Area Award: Leadership and Cultural Studies, cum laude; Erica Renee Dixon; James Lee Dixon Jr.; Francess Mary Edwin; Helen Marie Greene; LaTonja Miller Jackson; Donald Clinton Johnson; Tanekkya LaNija King; Winter Angeline Knowles; Kari Colleen McDaniel; Jalisa Delinda McMillan; Jessica Grace Palmer, cum laude; Elizabeth Tucker Pate; Carmen Suzette Rainey; Sarah Anne Scott; China Kynchesa Thomas; Katie Rachel Tillman; Shanta Carlette Westry; Letitia Miranda Winston
Opp, AL – Lucus Allen Hester, cum laude, Honors Program Graduate
Prattville, AL – Bryan Luke Easley, William Tyler Plumlee
Russellville, AL – Alisha Sue Britnell, cum laude, Honors Program Graduate
Saraland, AL – Joshua Jeffery Mizell; Haylee Danielle Smith
Satsuma, AL – Chrystin Elise Flint; Brandy Yeager Gorum
Semmes, AL – Travis Perry Bowen, magna cum laude
Spanish Fort, AL – Bethany Danielle Dankovic, magna cum laude
Summerdale, AL – Deena Louise Townsend
Sylacauga, AL – Kaitlyn Brooke Harper
Sylvan Springs, AL – Jessica Bradi-Lee Catlin, Area Award: Political Science, magna cum laude
Trinity, AL – Ashley Ruth Holmes, cum laude
Vinegar Bend, AL – Gabriel Vladimir Denton, Honors Program Graduate
Hanford, CA – Jesslyn Renee Fagundes
Apopka, FL – Kimberly Brooke Goza, Area Award: Psychology, summa cum laude
Brooksville, FL – Dustin Jonathon Pugh
Panama City, FL – Callie Irene George, Area Award: Biology, summa cum laude, Honors with Thesis Graduate
Pensacola, FL – Franklin Roosevelt Alexander
Canton, GA – Allyssa Holland Scott
Door Village, IN – Matthew Robert Whitacre, cum laude
Covington, LA – Brady Dwight King, cum laude
Gautier, MS – Kyle G. Kimbrell
State Line, MS – Renisa Shante Winborn
Ozark, MO – Jordan Rachel Brixey
Columbia, TN – Emily Jill Woodard
Knoxville, TN – Cheryl Lindsey McCreary
San Antonio, TX – Ashley Nicole Lachappelle
Stratford, Ontario, Canada – Kyle Hans Buxton (Brookes)
Upper Hutt, New Zealand – Samuel William Blackburn, Area Award: Sociology, cum laude
Managua, Nicaragua – Gabriela Maria Bolaños
Kigali, Rwanda – Jean Pierre Uwamahoro

COLLEGE OF CHRISTIAN LEADERSHIP
SCHOOL OF CHRISTIAN MINISTRIES
BACHELOR OF ARTS
BACHELOR OF SCIENCE


Atmore, AL – Chase Edward Amerson
Birmingham, AL – Jessica Lynn Compton
Cullman, AL – Jacob Austin Knappenberger
Mobile, AL – Carl Vincent Andrews II, Jennifer Marie Forsythe, magna cum laude; Glenn Dale Garvin Jr., magna cum laude; Shanon Garth Snyder
Prattville, AL – Adam Christopher Moats
Priceville, AL – Malory Faith Green, Area Award: English, magna cum laude, Honors Program Graduate
Saraland, AL – Justin Reid McNellage
Satsuma, AL – Carly Nevels McKeithen, Edward Chase Stanley
Sturkie, AL – David Lloyd Belser Jr.
Tallassee, AL – James William Haynes, School of Christian Ministries Achievement Award, Area Award: Christian Ministries, summa cum laude
Weaver, AL – Jeremy Alan Crews, magna cum laude, Honors with Thesis Graduate
Stockbridge, GA – Brittany Michelle Gardner
Boston, MA – David George Kakish, President’s Scholastic Award
Lucedale, MS – Christopher Daniel Cochran, Preston Colby Smith

COLLEGE OF CHRISTIAN LEADERSHIP
SCHOOL OF MUSIC
BACHELOR OF ARTS
BACHELOR OF SCIENCE
BACHELOR OF MUSIC


Auburn, AL – Allie Lauren Wilkerson, President’s Scholastic Award, Area Award: Musical Theatre, summa cum laude
Cullman, AL – Kelli Nicole Laursen, Area Award: Music
Daphne, AL – Leah Christine Johnson, magna cum laude
Deer Park, AL – Regina Ann Williams, magna cum laude
Demopolis, AL – Lauren Anna Atkins, summa cum laude
Mobile, AL – James Robert Boykin, Steven Roy Dawson, Elizabeth Marie Dunn
Montgomery, AL – Hannah Virginia Veazey, President’s Scholastic Award, Schools of Music/Worship Leadership Achievement Award, summa cum laude
New Market, AL – Paul Caleb Henley, cum laude
Northport, AL – Stacie Denise Holland, Karen Christine Killion
Tallassee, AL – Jessica Renee Day, cum laude
Tuscaloosa, AL – Ernest Lamar Cannon
Valley, AL – Mark Wesley Meadows
Jacksonville, FL – Elyn Grace Collier, cum laude
Middleburg, FL – Peter Ryan Arnold, magna cum laude
Palatka, FL – Bethany Ann Polinkas
Cordele, GA – Cynthia Lauren Edalgo
San Antonio, TX – Tanisha Michelle Hoeft, Area Award: Music Education, magna cum laude
Terrell, TX – Elizabeth Sarah Miller, summa cum laude

COLLEGE OF CHRISTIAN LEADERSHIP
SCHOOL OF WORSHIP LEADERSHIP
BACHELOR OF SCIENCE


Dothan, AL – William Martin Dorminy, William K. Weaver, Jr. Excellence Award, cum laude
Hoover, AL – John Daniel Doak
Mobile, AL – Megan Nichole Ramsey
Saraland, AL – Michael Corey Stringer
Anchorage, AK – Steven Honour Stewart
Fort Pierce, FL – Candace Lovelle Bennett, cum laude
Pensacola, FL – Ryan Timothy Bell
Glen, MS – Jordan Daniel Pinkston
Hurley, MS – Lindsay S. Dees
Toomsuba, MS – Austin Dean Nolan, President’s Scholastic Award, Area Award: Worship Leadership, summa cum laude
Tulsa, OK – Brandon Christian Price
Ooltewah, TN – Matthew Robert Wesson

SCHOOL OF BUSINESS
BACHELOR OF SCIENCE
BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION


Axis, AL – Joey Paul Crisler
Birmingham, AL – Marcus Keon Polnett, cum laude
Citronelle, AL – Cameron M. White
Clanton, AL – Michael Wesley Allred
Daphne, AL – Thomas Garrett Hughes
Enterprise, AL – Kamaron Michelle Strickland, cum laude
McIntosh, AL – Mikayla Snow Hilscher
Mobile, AL – Cori Ann Byrd; Corey James Fountain; Roderick Labarron George; Tonnita Janean Gover; Danielle Marie Greer, cum laude; Joseph Blake Hanson; Emmali Hartley Lee; Kenyetta Deanna Pope; Charles A. Scelsi, President’s Scholastic Award, Center for Adult Programs Achievement Award, magna cum laude; Ashley Brooke Shelton, Area Award: Management, magna cum laude, Honors Program Graduate; Cornelius Travis Turner; Ryan Christopher Waltman; Christopher G. Wiley; Amy Rebecca Wright, Area Award: Global Business, summa cum laude, Honors with Thesis Graduate
Oneonta, AL – Rachel Elizabeth Hollis
Opp, AL – Alli Elizabeth Colquett, Area Award: Accounting, summa cum laude
Prattville, AL – Hilary Lovelady Gunn, cum laude
Saraland, AL – Thomas Paul Duke, Area Award: Managerial Entrepreneurship; Parker Lane Hollinghead
Satsuma, AL – Justin Chance Hill
Selma, AL – John Weston Mason II, summa cum laude
Semmes, AL – Justin Drew Beck
Tibbie, AL – Sherrell Lynn Rainwaters, Area Award: Bachelor of Business Administration, summa cum laude
Trussville, AL – Spencer William Duke
Whistler, AL – LaToya Michelle Lee
Wilmer, AL – Daniel Ray Walzak
Yuba City, CA – Tabitha Lynn Umipeg
Pace, FL – Ryan Lee Parazine
Safety Harbor, FL – Kathryn L. Steffanetta, School of Business Achievement Award, summa cum laude
Ferriday, LA – Taurus LaKeith Ceasor Sr., cum laude
Clinton, MS – Annaclaire Elizabeth Wilbanks, Area Award: Marketing
Columbus, MS – Timothy Cole Vaughan
Hancock, MS – Jessica Danyle Wingfield
Hurley, MS – Teresia Ann Dueitt
Starkville, MS – Willie Joshua Shields, Area Award: Computer Information Systems
Munford, TN – Mitchell Allen Beard
Bad Kreuznach, Germany – Daniel Vincent Robinson
Riga, Latvia- Agnese Rozite
Kathmandu, Nepal – Sairon Chhetri, Bipin Shahi

SCHOOL OF EDUCATION
BACHELOR OF SCIENCE


Anniston, AL – Zach Jordan Gaines
Auburn, AL – Michael Hayden King, Violette Olivia Maddox
Bay Minette, AL – Kala Elizabeth White
Daphne, AL – Katie Skinner Conklin, Area Award: Prospective Educators Program Early Childhood Education, cum laude; Ryan Rippy Hines
Deer Park, AL – Joshua B. Turner
Elberta, AL – Lisa Marie Alms, Area Award: Elementary Education, magna cum laude
Enterprise, AL – Sarah Katherine Davis, Area Award: Early Childhood Education, magna cum laude
Fairhope, AL – Elisabeth Margaret Davis, cum laude
Grand Bay, AL – Korie Lynn Fontenot, magna cum laude; Melinda Murry Johnson
Grove Hill, AL – Wendy Sheffield Keel, cum laude
Huntsville, AL – George Shane Mendenhall, Kassie Lauren Ruff
Lacey’s Spring, AL – Patrick Casey Wanschek
McIntosh, AL – Candice Denise Reed, Irvin Donald Reed, Angela Martin Snow
Mobile, AL – Barbara Jean Battles; Angela Deloris Campbell; Janie B. Culberson; Mary Griffin Davis; Jessica R. Driver; Candace Marie Early; Kimberly Michele Harris; Brooke Ashley Hughes, magna cum laude; Jestina D. Jones; Holly Leann Lambeth, School of Education Achievement Award, summa cum laude; Linda F. McDonald; Anna Carol McMullen, magna cum laude; Joycelyn Lennette White
Mt. Vernon, AL – Kathy Ann Lott
Owens Cross Roads, AL – Katherine Michelle Handley, magna cum laude
Prichard, AL – Buffy DeShawn Lee, Rosalyn Machelle McNish, Annie Mae Washington-Bennett
Salem, AL – Ryne B. Phillips
Saraland, AL – Tara Cauley Jernigan, President’s Scholastic Award; Lauren Lynn Lewis, cum laude
Selma, AL – Leigh-Ann Rebecca Gardner, President’s Scholastic Award, Area Award: Human Performance and Exercise Science Award, summa cum laude
Stockton, AL – Brittany Nicole Arant, cum laude
Theodore, AL – Charlotte Hudson McFadden, Herta LeLand Weston
Whatley, AL – Shinelle James, Area Award: Prospective Educators Program Elementary Education, magna cum laude
Santa Maria, CA – Alexis Michelle Barnard, Area Award: History, cum laude
Pensacola, FL – Shane Michael Ikner
Warner Robins, GA – Jennifer Marie Garvey
Jeanerette, LA – Susie Ann Bell
Clinton, MS – Clinton J. Key
Ocean Springs, MS – Kimberly Joyce Higgs
Houston, TX – Levitia Brianna Simmons
San Antonio, TX – Christina Leigh Lachappelle, manga cum laude
São Paulo, Brazil – Fernando da Rocha Ferreira de Paiva, President’s Scholastic Award, Area Award: Athletic Training, magna cum laude; Stephanie Miki Tomita
Bournemouth, England – Chris Michael Dillon

SCHOOL OF NURSING
BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING


Alabaster, AL – Emily Kaye Berry, cum laude
Anniston, AL – Nicole Marie Pitts, cum laude
Athens, AL – Hannah Elisabeth Evans, President’s Scholastic Award, Area Award: Bachelor of Science in Nursing, summa cum laude
Cullman, AL – Rebekah Carol Neal
Daphne, AL – Samantha Leigh Bird, Christina Marie Frego, Meghan Eileen Gilmore
Dothan, AL – Amanda D. Davis
Eufaula, AL – Jessica Leigh Maxwell
Fairhope, AL – Jessica Leigh Carter
Fruitdale, AL – Elizabeth Price
Grand Bay, AL – Theresa C. Harrison, President’s Scholastic Award, summa cum laude
Irvington, AL – Whitney Erin Howerin
Lower Peachtree, AL – Kimberle Sharay Williams
McIntosh, AL - Kimberly Donielle Musgrove
Mobile, AL – Cameka Funches Anderson; Letitia Denice Archie; Ranjita Aryal; Shanetta Renea Jackson Bettis; Chereta Alina Beverly; Priscilla Reneé Carter; Candice Alicia Courtney; Akimulisa P. Davis; Kimberly Yvette Dennis; William Lawrence Gafford III, School of Nursing Achievement Award, magna cum laude; Joshua Anthony Gengo; Amanda Wiggins Grigg; Judith Marie Harris; Nicole Leah Hill, magna cum laude; Gia Candace Klein; Reabie Elizabeth LaDuna; Tinikki J. Lee-Rogers, cum laude; Oriel Diann Logan; Kelly V. Malott; Tequilla Denise Manzy; Richard Joseph Murray; Samaiyah Shareef Steen; Carlita J. Tucker; Lauren Bayleh Reed Vickery; LaTisha Michelle Walker; Alicia Noel Washington
Prichard, AL – India Erae McNish
Spanish Fort, AL – Andrea Denise Walton, President’s Scholastic Award
Stapleton, AL – Mary Miranda Williams
Pensacola, FL – Capri C. Johnston, Area Award: Career Nursing Award, summa cum laude
Lithonia, GA – Latoya Monique Thompson-Harris
Thomasville, GA – Verna Patricia Reece
Pascagoula, MS – Chutney E. Walley

CENTER FOR ADULT PROGRAMS
ASSOCIATE OF SCIENCE


Citronelle, AL – Amy Renea Murphy, summa cum laude
Mobile, AL – Ashly Davis Battle; Vernon Howze Collins; Leslie Karen Fritz; Brenda D. Lyndall, cum laude; William Everette Miller, magna cum laude; Sarah McDonald Price, summa cum laude; Denise Yvonne Williams; Janice Marie Williams
Saraland, AL – Patricia Ann Johnston, magna cum laude

SCHOOL OF NURSING
ASSOCIATE DEGREE IN NURSING

Mobile, AL – Karen Elizabeth Bray, Sharina McGadney Curtis, Porsha Forrest
Semmes, AL – Lori S. Normand, Miranda Lee Normand, Area Award: Associate Degree in Nursing, cum laude
Tallahassee, FL – Brian O’Neil Stamper, cum laude
Leakesville, MS – Diana Cheryl Turner
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Monthly Email Newsletter
For Email Marketing you can trust

Contact Us

University of Mobile
Office of Media Relations
5735 College Parkway
Mobile, AL 36613
251.442.2210

Email the Director of Media Relations