Search

News & Events

University of Mobile Class of 2011 Receives Degrees and Honors

2011 University of Mobile graduates by hometowns are:

GRADUATE SCHOOL
SCHOOL OF BUSINESS
MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

Bay Minette, AL - Patsy Roberts Chastang
Greenville, AL - Tiffany Raye Owens
Irvington, AL - Bridgett Renee Walker
Loxey, AL - Stephen Nicholas Polk
Mobile, AL - Wesley Burns Chappell, Sabrina L. East Horner, Ashley Nicole Hughes, Daniel T. Lyndall
Montgomery, AL - Rosemary Renea White
Prattville, AL - Jared Hunter Freeman, School of Business Achievement Award
Wilmer, AL - April Danielle Brannan
Boerne, TX - Morgan Trotter Copes
Bungmati- 8, Lalitpur Nepal - Shyamji KC

SCHOOL OF CHRISTIAN STUDIES
MASTER OF ARTS


Andalusia, AL - Madison Sorrells Copeland, honors; Robert Sorrells Copeland, honors
Brantley, AL - LaKenya B. Anderson
Brewton, AL - Matthew Thomas Fraser
Chatom, AL - Chantez Nicole Parker
Mobile, AL - Ashauntái Handy, Jacquela D. Humbert, Polly Chance Mwafulirwa, Myra Chantel Paige, Jonna Vernee-Kimberly Sanders
Hurley, MS - Rochelle Lee Porter, School of Christian Studies Achievement Award, honors

SCHOOL OF EDUCATION
MASTERS OF ARTS


Daphne, AL - Jennifer Lyn Head, honors
Irvington, AL - Anita Clark Etheredge
Jackson, AL - Jessica Denetra Harmon, honors
Mobile, AL - Kenya Fields Chestang, Catherine Merritt Courtney, Allison Gay Herren, honors; Dawn Lucas James, Gladys Marie Littles, Jessica Nicole McNellage, honors; Margaret Ann Meador, School of Education Achievement Award, Nikita Jones Pinkney, Richelle Maria Pruitt, Felicia Elaine Thomas, Jacqueline M. Warren, Ollie Winston Wilson
Mt. Vernon, AL - Beatrice Unquice McCray-Marks
Theodore, AL - Jenean Monique White, honors; Beverly Ann Younce
Uriah, Alabama - Hollie Evans Snow
Whatley, AL - Kimberly Jenkins Grayson
Salem, MA - Patricia Anne Roulier

SCHOOL OF NURSING
MASTER OF SCIENCE IN NURSING


Fairhope, AL - Kelly Marie Walker
Mobile, AL - Arlene Carr Anthony, Amanda Jenkins Coggin, School of Nursing Achievement Award, honors; Felecia Gordon Crawford, Vanessa Langham Jones, Winnie Wangari Njatha, Yulonda Chiquita Payne, honors; Dianne Bettis Sewer
Wilmer, AL - Linda S. Cox

COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES
BACHELOR OF ARTS
BACHELOR OF SCIENCE


Andalusia, AL - Aleeshia Marshae Staley
Axis, AL - Trina Deanna Cornett
Bay Minette, AL - Patrice January
Birmingham, AL - Cassandra Leeann Boyd
Corner, AL - Danyelle Elizabeth McCutcheon, Area Award: Psychology, magna cum laude, Honors Program Graduate
Creola, AL - Jewel Celeste Little, President's Scholastic Award, magna cum laude; Thelma Elise Martin
Daphne, AL - Cody Wayne Barber, Carri Dawn McClelland, cum laude; John Keith Powell, II
Excel, AL - Temperance Rebekah Rider
Gadsden, AL - Jessica Lauren Pike, Area Award: Secondary Education, magna cum laude
Geneva, AL - Katelyn Erin Hogan
Gilbertown, AL - Meagan Elise Carney, President's Scholastic Award, College of Arts and Sciences Achievement Award, Area Award: Biology, summa cum laude
Huntsville, AL - Erica Ann Bracey, John Roy Fincher, III
Jackson, AL - Tekia Y. Rocker
Loxey, AL - Tymika Latashia Tunstall, Monica Lela Williams
Millry, AL - Jeanette Erin Schill, magna cum laude
Mobile, AL - Tiara Monique Bonvillain, Audrey Lenise Curry, Margaret Marie DuBose, Daphnee Elnora Frieson, Sharron Williams Graham, Ashley Danielle Jackson, Kavonda Sherica Jordan-Dean, Ashley Elizabeth Kidd, Lawrence Darrone King, Ambree Telemia Leslie, Brenda P. McClure, Sage Mary-Elaine Moye, Coley Alexis Normand, Shana Bush Nunn, Stephanie Elizabeth Redd, Jasamine Jaray Rodgers, Joelle Grace Rosen, Michael Dewayne Smith, Suzanne Dees Thomas, Marci Jean Townsend, magna cum laude; Brent Logan White
Montgomery, AL - Angela Christine Marlow
Opp, AL - Ashley Hall Blount, Area Award: Psychology, summa cum laude; Kathleen Weaver Schmitt, President's Scholastic Award, Area Award: English, summa cum laude
Ozark, AL - Rhema Joy Conrad, President's Scholastic Award, summa cum laude
Pleasant Grove, AL - Joseph Adkins Seals
Prichard, AL - Alanda Ann Robinson
Saraland, AL - Amy Leigh Goff, Molly Amanda Harrell, Jenna Leigh Sasser
Satsuma, AL - Holli Renea McLeod, cum laude; Kimberly Therrell Welch, magna cum laude
Silverhill, AL - Rebekah Danaé Dearborn, Area Award: Political Science, magna cum laude
Thomasville, AL - Matthew Clayton Sparks
Whistler, AL - Vanessa Denise Mahan
Wilmer, AL - Jake Quincy Curtis, Area Award: Social Science; Lee Tanner Jenkins, Area Award: Social Science
Lakeland, FL - Elizabeth-Anne Morris
Milton, FL - Joe Harold Moberly, III
Palm Harbor, FL - Valerie Lynn Austin, Area Award: Art
Decatur, IL - Natalie Grace Jones, summa cum laude, Honors Program Graduate
Peoria, IL - Johanna Leigh Kelly, magna cum laude
Wheaton, IL - Kalyn Marguerite Pilcher
Gulfport, MS - Julisa DeNae Theodore, Area Award: Sociology, magna cum laude
Hurley, MS - Joseph Ryan Ditsworth
Laurel, MS - Adrienne D. MacKay
Lucedale, MS - Luke Samuel Dupont, magna cum laude; Krysten Elise West
Pascagoula, MS - Sarah Marie Richards
Franklin, NC - Kimberly P. Wilson, President's Scholastic Award, Center for Adult Programs Achievement Award, Area Award: Leadership and Cultural Studies, cum laude
Houston, TX - Alicia Jane Conn, magna cum laude
Virginia Beach, VA - Robert P. Ford

SCHOOL OF BUSINESS
BACHELOR OF SCIENCE
BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION


Bay Minette, AL - Elizabeth M. Smith, President's Scholastic Award, cum laude
Chunchula, AL - Julianna Davis Gibson, cum laude
Citronelle, AL - John Scott Mitchell, Ira Andrew Turner
Daphne, AL - Elizabeth Sloan Lott, Matthew Reynolds Milstead, Margaret Kettell Mount
Deer Park, AL - Kwanza Tynise Coleman
Eight Mile, AL - Portia Lavette Green
Enterprise, AL - Elizabeth Morgan Carnley, Annie Boyd Parker Weaver Excellence Award, School of Business Achievement Award, summa cum laude, Honors Program Graduate
Fairhope, AL - Kelly Anne Sherling
Florence, AL - Maegan Leigh Rice
Greenville, AL - Tiffany Raye Owens
Headland, AL - Wesley Thomas Wells
Irvington, AL - Bridgett Renee Walker, Area Award: Accounting, magna cum laude
Mobile, AL - Gail Renita Allen, Christopher Hiern Case, Ashley Renee Davis, Salli Marisa Dyas, Rethea Jean Graves, Joel Chandler Grimsley, Rachel Lauren Hartley, magna cum laude; Ashley Nicole Hughes, Clarence Ferdinand Kiernan, Daniel T. Lyndall, Jeffrey Dorlon Lyons, Jeremy Wayne Masters, cum laude; Robert Gunther Mizen, Edward Benton Negus, Jeffery Douglas Norwood, cum laude; Anna Marie Pierson, Walter Davis Pilot III, Cameron Riley Smith, Carolyn Ruth Smith
Monroeville, AL - Angela Renae Mustin, cum laude
Prattville, AL - Stephanie Michelle Anderson, Jared Hunter Freeman, President's Scholastic Award, summa cum laude
Prichard, AL - Tiffany Victoria Walker
Robertsdale, AL - Shana Michelle Pimperl, President's Scholastic Award, Area Award: Marketing, magna cum laude
Saraland, AL - Erin Moberg Denton, Melanie Kaye Dunagan, President's Scholastic Award, Area Award: Bachelor of Business Administration, summa cum laude; Johnathan Clark Hudson, magna cum laude
Satsuma, AL - Jacob Aaron Morgan, Michael Lewis Perkins, Kimberly Elaine Perrone, magna cum laude; Bradley Steven Sheffield
Semmes, AL - Melanie Anne Christopher, Robert Eric Meeks
Wilmer, AL - April Danielle Brannan, magna cum laude
West Lafayette, IN - Russell Grant
Natchez, MS - Tommy L. Isaac
Asheboro, NC - Jason Lee Williams
Columbia, SC - Taylor Channell Lee, cum laude
Sao Paulo, Brazil - Guiherme Buscariolo Lorencon
Bogota, Colombia - María Camila Mendoza Romero, President's Scholastic Award, Area Award: Finance, Area Award: Mathematics, summa cum laude; Alejandro Salcedo Botero, Area Award: Management, magna cum laude
Kampala, Uganda - Onesimus Ikungo

SCHOOL OF CHRISTIAN STUDIES
BACHELOR OF ARTS
BACHELOR OF SCIENCE


Coosada, AL - Tiffany Joy Hudgins
Dothan, AL - Zachary Samuel Petty
Elmore, AL - Tara Lynn Volnoff-Fraser
Fairhope, AL - Brantley Charles Ditto
Gadsden, AL - John Morgan McElwee
Grand Bay, AL - Joshua David Driscoll
Grove Hill, AL - Carey Wade Howard
Gurley, AL - Jared Wallace Carter, School of Christian Studies Achievement Award, magna cum laude
Hueytown, AL - Matthew Wilson Blackerby
Huntsville, AL - Justin Daniel McGehee, Area Award: Christian Studies, magna cum laude
McCalla, AL - Thomas Loyd Fletcher, Area Award: Humanities, magna cum laude, Honors Program with Thesis
Mobile, AL - Timothy Andrew Poates
Saraland, AL - Keri Lauren Ladner, magna cum laude
Sardis City, AL - Jacob Michael Goforth
Satsuma, AL - Blake Edwin Lynch
Silverhill, AL - Joshua Frederick Pepper
Tallassee, AL - Andrew Frederick Schmitt, William K. Weaver Jr. Excellence Award, President's Scholastic Award, summa cum laude
Tuscaloosa, AL - Daniel Stephen Payne, cum laude
Ocala, FL - Sarah Elizabeth Kebrdle
Hurley, MS - Matthew Kent Bragg
Chattanooga, TN - Adam Wesley Morris, cum laude

SCHOOL OF EDUCATION
BACHELOR OF SCIENCE

Anniston, AL - Heather Renee Bearden, cum laude; Shelley Anne Boozer, Area Award: Elementary Education, magna cum laude
Auburn, AL - Anna Istalena Maddox, Scholar Athlete Award, summa cum laude
Bay Minette, AL - Renee Brooks Morrison, Ashley Michelle Rider, Garrett Amin Shariat-zadeh
Boaz, AL - Nancy Elaine Machen, School of Education Achievement Award, magna cum laude
Creola, AL - Leah Kimberly Howell
Crossville, AL - Daniel Isaiah Williams, cum laude
Enterprise, AL - Sarah Nichole Watkins, Area Award: Early Childhood Education, summa cum laude
Excel, AL - Amanda Christine Seales, cum laude
Huntsville, AL - Sarah Rebecca Spain, summa cum laude, Honors Program Graduate
Irvington, AL - Bryanna Marie Warwick
Jackson, AL - Malissa M. Perine, President's Scholastic Award, Area Award: Prospective Educators Program Elementary Education; Jessica Diane Williams
Mobile, AL - Danielle Denesia Barnes, Emily Joan Hughes Bass, President's Scholastic Award, summa cum laude; James Francis Fisher, III, Area Award: Athletic Training, summa cum laude; Mindy Maureene Flowers, Melinda Mobley Gant, Jennifer Lauren Gardner, magna cum laude; Carla Charlotte Lett, Jennifer Kathleen McNellage, Chandrykia Tomeka Millender, Mya Gail Pierce, Naomi Cassie Shaw, Amelia Dione Sutherland, cum laude; Sabrina Edwards White
Montrose, AL - Meg Suzanne Perkins
Mount Vernon, AL - Billie Jean Byrd
Oxford, AL - Leslie Amelia Pickette
Prichard, AL - Chanel Retisa Taylor
Robertsdale, AL - Ramona Lisa Jackson, President's Scholastic Award, Area Award: Prospective Educators Program Early Childhood Education, summa cum laude
Saraland, AL - Megan Nicole Luckey, cum laude; Jessica Alana Mitchell, Treii Martinez Pace, Kristin Brooke Williamson
Satsuma, AL - Morgan Elizabeth Turner, magna cum laude
Semmes, AL - Heather Vanessa Nezat, summa cum laude; Jessica Enslen Walters, Travis Lee Williamson
Spanish Fort, AL - Katherine Turner Brown, cum laude; Shannan Maria Jackson
Thomasville, AL - Haley Michelle Bradford
Toxey, AL - Mary Margaret Doggett
Trussville, AL - Audra Kylie Watkins, President's Scholastic Award, summa cum laude
Whistler, AL - Sherman Antione Howze
Wilmer, AL - Chelsea Danielle Beck, Racheal Denise Robinson
Flagstaff, AZ - Erica Danielle Lee
Sanford, FL - Alyson Joelle Kovacs, cum laude
Basile, LA - Jasmine Angelle Simien
Hurley, MS - Desiree Rueber Truett
Elton, Stockton-on-Tees, England - David Maddren
Bathurst, New Brunswick, Canada - Louise Arseneault, cum laude
Edinburgh, Scotland, United Kingdom - Cheryl Anne Edgar, Area Award: Human Performance and Exercise Science, cum laude

SCHOOL OF NURSING
BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING


Citronelle, AL - Lana Davis, Kari Jenea Williams
Crossroads, AL - Elizabeth Kardanne Beuk, Area Award: Obstetric Nursing
Daphne, AL - Roderick Terrill Nero
Eight Mile, AL - Carolyn Anette Williams
Fairhope, AL - Laura Stearns Jones
Holtville, AL - Jennifer Lauren Powers
Marbury, AL - Stephanie McClain Bumpers
Mobile, AL - Jannie Gardner Brooks, Adreia Reneé Broughton, Denise Lache Carroll, Cynthia McCants Hurst, Spencer Eugene McDonald, School of Nursing Achievement Award, Area Award: Medical-Surgical Nursing, cum laude; Douglas Farrar Meadows, Area Award: Community Health Nursing; Tiffany McCoy Murray, Holly M. Neely, Area Award: Pediatric Nursing; Ruth E. Pettway, Dornishia Lashawn Powell, Chakara Sharmingle Smith, Carrie Rachel Waters, Emily Amelia Whatley
Saraland, AL - Ashley Kay Estrada, Morgan Sydney Rowell, cum laude
Semmes, AL - Jennifer Innabnit Perez
Spanish Fort, AL - Jonnye-Lea Melinda Thibodeau, Area Award: Career Nursing Program
Chicago, IL - Sarah Ann Cunningham, magna cum laude, Honors Program Graduate

CENTER FOR PERFORMING ARTS
BACHELOR OF ARTS
BACHELOR OF MUSIC
BACHELOR OF SCIENCE


Birmingham, AL - Jared Mark Fincher, magna cum laude
Chatom, AL - Jenny Ellyn Townsend, summa cum laude
Chunchula, AL - Brandon McCain Little
Creola, AL - Bradley Carl Threadgill, Center for Performing Arts Achievement Award
Dauphin Island, AL - Nick Alexander Weaver
Dothan, AL - Bryan Allen Royals, magna cum laude
Double Springs, AL - John Hamilton Bailey, Area Award: Music Education, summa cum laude
Eight Mile, AL - Michael David Jordan, Jr.
Elberta, AL - Chelsea Elizabeth Sims
Fairhope, AL - Aja Summer Parish, magna cum laude
Headland, AL - Lindsey Leigh Gay, summa cum laude
Leeds, AL - Lucius Hayes Parnell, IV, Area Awards: Worship Leadership
Mobile, AL - James Paul Jeremy Folse, Kyle Duane Fredricks, Jillian Danielle Wolf
Montgomery, AL - Amanda Kathleen Leonard, magna cum laude, Honors Program Graduate
Satsuma, AL - Breanne Renee Burleson, magna cum laude
Talladega, AL - Donald Heath Walton
Trussville, AL - Timothy Reese Vines, Area Award:Theatre
Tuscaloosa, AL - Tiffany Michaela Jones
Boca Raton, FL - Jaclyn Emma Seabrooke
Pace, FL - William Morrison Paxton, IV, magna cum laude
Palm Bay, FL - Aaron N. Brown
Palm Beach, FL - Jordan Dane Johnson
Pensacola, FL - Elizabeth Leigh Thomas, Area Award: Music, magna cum laude
Safety Harbor, FL - Elizabeth Sarah Steffanetta, magna cum laude
Albany, GA - Anna Kathleen Watson, cum laude
Cordele, GA - Tyler Richard Yawn
Dalton, GA - Justin Alan Bridges, Tiffani Lanae Tallent, summa cum laude
Hampton, GA - David Edward White
Basehor, KS - Maggie Michelle Herbster, cum laude
Long Beach, MS - Brittany R. Kinsey, magna cum laude
Jackson, MO - Andrew Lee Buttry, magna cum laude
Cincinnati, OH - Peter James Lake, Area Award: Vocal Performance, magna cum laude
Quakertown, PA - Natalie Kathleen Mulhall, Area Award: Church Music, magna cum laude
Huntsville, TX - Jonathan Allen Bryce, magna cum laude
Sugar Land, TX - Amanda Reneé Rushing

CENTER FOR ADULT PROGRAMS
ASSOCIATE OF SCIENCE

Bay Minette, AL - Yolanda Patrice Thornton
McIntosh, AL - Angela Alise Snow
Mobile, AL - Dennis Cheruiyot Kimeli, Stephen Glenn Ryer
Tibbie, AL - Sherrell Lynn Rainwaters, summa cum laude
El Paso, TX - Sonia Aguirre Hoppe, cum laude

SCHOOL OF NURSING
ASSOCIATE DEGREE IN NURSING

Fairhope, AL - Caitlin Harold Walters
Mobile, AL - Regina Benae Anderson, Melissa Teresa Blackmon, Essie Denise Harris, Shanmekia Renee Harris, Lisa S. Horner, Area Award: Pediatric Nursing, Area Award: Psychiatric Nursing; Ron’Netta Tyjuan LeDoux-Henderson, Area Award: Obstetric Nursing; Tracey Monique Ransom, Carlita Tucker, Traci N. Whitehurst, Andrea Elise Whitsett, Brandon Alan Yokley
Peterman, AL - Tammy Stanton Tolliver
Robertsdale, AL - William D. Joy
Satsuma, AL - Jamie Waller, Area Award: Medical-Surgical Nursing
Orlando, FL - Edmond Lee Montgomery
Mt. Juliet, TN - Victoria Elizabeth Davenport

Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Monthly Email Newsletter
For Email Marketing you can trust

Contact Us

University of Mobile
Office of Media Relations
5735 College Parkway
Mobile, AL 36613
251.442.2210

Email the Director of Media Relations