Search

News & Events

Congratulations to Class of 2012!

The University of Mobile awarded degrees to approximately 350 graduates during commencement ceremonies Saturday, May 12 at 10 a.m. at the Mobile Civic Center.

Graduates by hometowns are:

GRADUATE SCHOOL
COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES
MASTER OF ARTS

Bay Minette, AL - Amanda Marie Clemmons, Christopher J. Vest, honors
Daphne, AL - Tiffany Knox McInnis
Mobile, AL - Joseph Michael Connally, Latorie R. Horn, College of Arts and Sciences Achievement Award, honors
Mount Vernon, AL - Shellie Collins Miller


SCHOOL OF BUSINESS
MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

Bay Minette, AL - Theressa Elizabeth Greco, LaShawn Monique January
Grand Bay, AL - Candace Kaye Matheny
Mobile, AL - LaTasha Mieya LaFaye Jordan, Walter Patrick McNellage, Richard J. Norred, School of Business Achievement Award, honors; Leigh Jordin Wiggins
New Market, AL - Megan Nicole Brantley
Oak Ridge, AL - Taylor Shea Kirby
Wetumpka, AL - Gregory Evan Johnson
Diamondhead, MS - Scott Gilbert Corey
Mount. Olive, NJ - Christine Marie Rhinesmith
Jawalakhel, Nepal - Arvind Shakya


SCHOOL OF CHRISTIAN STUDIES
MASTER OF ARTS

Mobile, AL - Hosey Pickett


SCHOOL OF EDUCATION
MASTER OF ARTS

Chunchula, AL - Christine O'brien Holland, honors
Daphne, AL - Jennifer McBride Graves, Mia Nicole McGriff, Area Award: Alternative Elementary Education, honors; Laura Emily Smith, honors
Eight Mile, AL - Denise Michelle Smith
Fairhope, AL - Judi Dianne Baker
Mobile, AL - René K. Gwin, honors; JoAnn Jackson Hardin, Jairus Stephen Jackson, Miriam Amelia Marrisette, Kristal Lian Matthews, Michelle Renée McNew, Area Award: Early Childhood Education; Veronique Nicole Payne, Melinda Rena Williams
Pennington, AL - Shaunna Hampton Alanos
Prichard, AL - Yolanda Octavia Curry
Saraland, AL - Heather Michelle Cook, honors
Pensacola, FL - Carla Thompson Dean
Lorman, MS - Lorenzo Antonio Thomas
Clover, SC - Charles Brandon Baker, School of Education Achievement Award, honors


SCHOOL OF NURSING
MASTER OF SCIENCE IN NURSING

Daphne, AL - Tu'Vora Chanel Cook-Windham, honors
Fairhope, AL - Laura Stearns Jones, honors
Mobile, AL - Anthony John Beck, School of Nursing Achievement Award, honors; Melanie Machell Brown, Charlotte Stephanie Byrd, Glenda W. Hardin, honors; Chastity Dawn Huguley, Gregory James Pettaway, Jira Quinitia Roberts, April Malone Robinson, Kelly Miller Tomlinson, honors
Prichard, AL - Sharyl Denise Jackson, honors
Moss Point, MS - Gwendolyn Nettles Buckley


COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES
BACHELOR OF ARTS
BACHELOR OF SCIENCE

Anniston, AL - Morgan Brooke White, Area Award: Mathematics, Area Award: Secondary Education, summa cum laude
Ariton, AL - Katherine Paige Walsh, cum laude
Axis, AL - Amber Danielle Hill
Bay Minette, AL - William Kenneth Jones, magna cum laude; Cody Allen White
Birmingham, AL - Ashton Britt Arnold, Area Award: Marine Science, Honors Program Graduate; Kristopher William McAuley
Butler, AL - Jenny Hendley Carney, President's Scholastic Award, Area Award: Biology, summa cum laude
Camden, AL - James Adam Morgan
Citronelle, AL - Sanders Hartwell Mason, III
Daphne, AL - David Gray Fobes, Lauren Audrey Fobes, Megan Felice Powe
Decatur, AL - Stephanie Abigail Harris
Deerpark, AL - Clarence Adam Miller, magna cum laude
Excel, AL - Joseph O'Neal Butler
Foley, AL - Monica Elizabeth Townser
Grand Bay, AL - Madison Noel Rutherford, Area Award: Art, cum laude
Greensboro, AL - Deborah Michelle Faught, cum laude
Grove Hill, AL - Hannah Elizabeth Parden, Area Award: Biology Education; Annette H. Robinson
Hoover, AL - Joey Beth Luttrell Bugg
Irvington, AL - Nicole Michelle Wells
Jackson, AL - Kendra Rae Briggs-Ezell
Jemison, AL - Hannah Michelle Stephens, Area Award: English, summa cum laude
Millerville, AL - Kala Marc Holt, Annie Boyd Parker Weaver Excellence Award, Area Award: Humanities, summa cum laude, Honors Program with Thesis Graduate
Mobile, AL - Courtney Christine Barnett, Elizabeth Michelle Bencsath, cum laude; Ashleigh LaDawn Brye, Stephanie Justine Carstarphen, Deborah Anne Cooper, Area Award: Leadership and Cultural Studies, magna cum laude; Denise T. Eaton, Melisa Shontel Evans, Pamela Frances Gordon, Yvette Hollis Graves, Amanda Fisher Grayson, Joshua Brenton Hembree, cum laude, Honors Program Graduate; Linda Ann Hodges, Michelle Yvonne Hunter, Sevena Chapell McClain, Area Award: Sociology; Heather Danielle Miller Montz, Travis M. Nicholas, Aaron Lance Nicholson, Kimberly Jo Ward Overmeyer, Grace Ellen Phillips, Mystique Monique Pickett, Susan Michelle Ramige, Collin M. Smith, Nina Recia Thomas, Matthew Dale Watkins, Daniel Patrick Wattier, cum laude, Honors Program Graduate; Charlotte Danielle Williams
Montgomery, AL - Lacey Nicole Deal, cum laude
Prichard, AL - Lafaye Rena Harris
Saraland, AL - Lauren Elizabeth Moore, cum laude; Emily Lauren Sumlin, cum laude
Semmes, AL - Chase Alford, cum laude
Silverhill, AL - Daniel Aaron Dearborn, magna cum laude
Stapleton, AL - Casey Ann Lauten, cum laude
Stockton, AL - Amelia Janice Mullins
Sylacauga, AL - Christopher Michael Laney
Tallassee, AL - Felicia Hope Skinner
Theodore, AL - Magen Elizabeth Englett, Alessia C. Smith, Christie Leigh Soulis, magna cum laude
Tibbie, AL - Tiffany Melaine Howard, President's Scholastic Award, College of Arts and Sciences Achievement Award, Area Award: History, Area Award: Psychology, summa cum laude, Honors Program Graduate
Toney, AL - Katherine Michelle Looney
Tuscaloosa, AL - Kristen Elizabeth Griffith, Area Award: Psychology, magna cum laude
Baker, FL - Tammy Reneé Williams
Delray Beach, FL - Marc Joseph
Orlando, FL - Sarah Ann Inglis
Titusville, FL - Amanda Carrissa Eads
Marietta, GA - Allison Marie Michael
Mandeville, LA - Jessi Leigh Potter, magna cum laude
Slidell, LA - Kyla Elise Navarre
Boston, MA - George Peter Kamel, President's Scholastic Award, Area Award: Communication, summa cum laude
Brandon, MS - April Myers Agerton
North Platte, NE- Rebekah R. Ramer
Franklin, NC - Bethany Ann Jay, cum laude
Columbia, SC - Samuel Grant Mahoney
Magnolia, TX - Sarah Mae Decker, President's Scholastic Award, Area Award: Political Science, summa cum laude
Armidale, New South Wales, Australia - Alice Honnery, Area Award: General Studies



SCHOOL OF BUSINESS
BACHELOR OF SCIENCE
BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION


Albertville, AL - Emily Rose Jennings, cum laude
Bay Minette, AL - Theressa Elizabeth Greco, LaShawn Monique January, President's Scholastic Award
Clanton, AL - Kathryn Joy Allred, President's Scholastic Award, Area Award: Computer Information Systems, summa cum laude
Eight Mile, AL - Darlene Calloway Chambers, Celestine Elaine Harris
Fairfield, AL - Michael Eugene Gentry Jr.
Grove Hill, AL - Epsie Grace Long, cum laude
Helena, AL - Benjamin Robert Hedrick, School of Business Achievement Award, cum laude
Loxley, AL - Leslie Shawn O'Shea Foreman, Area Award: Bachelor of Business Administration, summa cum laude; Mark Lee Foreman Sr., cum laude; Angela Banker Tracy, magna cum laude
Madison, AL - Courtney Michelle Colbey, Area Award: Management, magna cum laude
Mobile, AL - Toshika Reneá Adams, cum laude; Jeremy M.W. Baker, Tracy Lakisha Baxter, Joseph Daniel Beasley, Jami Leigh Carter, Nelson Gayle Curry, LaToya Michele Gamble, Carrie Elizabeth Etheredge Graham, Kimberly Elaine Hampton, Sandra D. Hayes, cum laude; Carolyn Horner, Andrea Rachael Jemison, LaTasha Mieya LaFaye Jordan, Vanessa Smith McAlpine, Walter Patrick McNellage, George Lloyd Nelson Jr., Sharli Jami Pennington, Ruby Elaine King Pettway, Caryn Seleta Rainey, Jairus Lamar Richardson, Madonna Rockell Roberts, Katrina Yvette Smith, Gavin Wesley Stevens, Leigh Jordin Wiggins, cum laude
New Market, AL - Megan Nicole Brantley, Area Award: Accounting
Oak Ridge, AL - Taylor Shea Kirby, Area Award: Marketing
Prichard, AL - Matthew Kaiing Akus, Vivian Sue Powe
Saraland, AL - Deanna D. Hickman, Center for Adult Programs Achievement Awards, summa cum laude
Satsuma, AL - Rhett Lee Chancey
Semmes, AL - Artheldia Jean Greggs
Boca Raton, FL - Jeremy Charles Harford
Ocala, FL - Jared Lee Quidley
Tallahassee, FL - Melody Joy Tenney
Lake Charles, LA - Donte G. Walker
Walker, LA - Morgan Alicia Melancon
Hurley, MS - Julie Antoinette Bryan
Long Beach, MS - John Patrick Irwin Jr.
Nesbit, MS - Ryan Anthony McPhail
Olive Branch, MS - Amanda Michelle Roach
Mount Olive, NJ - Christine Marie Rhinesmith, Area Award: Finance, cum laude
Campinas, Sáo Paulo, Brazil - Claudia Campos Borges
Bukavu, Congo - Alain Kalumuna Nshamamba, Frank Injili Nshamamba
Santo Domingo, Dominican Republic - Ruben Leonardo Diaz
San Pedro Sula, Honduras - Jesús Alejandro Urmeneta, cum laude
Kampala, Uganda - Micheal Azira



SCHOOL OF CHRISTIAN STUDIES
BACHELOR OF ARTS
BACHELOR OF SCIENCE


Albertville, AL - Zachary Levi Clark, School of Christian Studies Achievement Award, summa cum laude
Athens, AL - Samuel Jacob Fowler
Bay Minette, AL - Adam Christopher Parker
Chickasaw, AL - Joel Arthur Bishop
Creola, AL - Jason Lee Threadgill
Cullman, AL - James Jacob Ramey
Decatur, AL - Alan Cooper Bush
Grove Hill, AL - Jason Eric Smith
Mobile, AL - Glenn Gareth Bryars Jr., Jeffrey Michael Caviness, Joshua Lloyd Roberts, Brantley Lanier Rutz, Jessica Nicole Smith, cum laude
Montgomery, AL - Joseph Riley Gibbons
Prattville, AL - Joshua Clifton Allen, magna cum laude; Kayla Brooke Roberts, Area Award: Christian Studies, summa cum laude
Satsuma, AL - Patrick Daniel Weaver, magna cum laude
Panama City, FL - Thomas William Gamble


SCHOOL OF EDUCATION
BACHELOR OF SCIENCE

Addison, AL - Haley Kristin Wiggins, cum laude
Athens, AL - Mary Elizabeth Jones
Atmore, AL - Lisa Pytlik McLaughlin
Axis, AL - Hannah Victoria Sheffield, President's Scholastic Award, School of Education Achievement Award, summa cum laude
Bay Minette, AL - Katie Leigh Boyett, cum laude
Brewton, AL - Brandy Chancery Baggett, Area Award: Prospective Educators Program Early Childhood
Chickasaw, AL - Tiffany Ann Johnson
Dothan, AL - Victoria Ellen Buie, President's Scholastic Award, summa cum laude; Nicole Kathleen Walker
Eight Mile, AL - Amanda Mills Jordan, Area Award: Prospective Educators Elementary Education, cum laude
Fairhope, AL - Susan S. Hall, President's Scholastic Award, Area Award: Prospective Educators Elementary Education
Gilbertown, AL - Amberly Cierra Giles, Area Award: Early Childhood Education
Headland, AL - Jessica Danielle Dykes, magna cum laude; Bryley Autumn Sanders, Area Award: Elementary Education, summa cum laude
Irvington, AL - Tessa Taylor Wilkerson
Jackson, AL - Centrell Monique Williams
Leroy, AL - Heather Sullivan Rice, Area Award: Prospective Educators Elementary Education
Loxley, AL - Lori Lynn McLendon
Mobile, AL - Rosalind M. Bridges, Pauline Benita Dale, Tracy Archie Davis, LaTonia McIntosh Dees, Amber Noelle Fleming, magna cum laude; Kristie MeShall Jackson, Harthuya W. Jones, President's Scholastic Award, magna cum laude; Valerie Venetia Mason, Crystal Evon McCants, Brandul Nicole Perine, Laurie Ibsen Reeves, Area Award: Prospective Educators Elementary Education, cum laude; Brenneka LaShondra Ruggs, Charlotte Diana Stutts, Cheryl Earline Wiggins, Shira Brey Williams, Area Award: Athletic Training
Monroeville, AL - Kevin Hunter Norris, Area Award: Human Performance and Exercise Science, Scholar Athlete Award, cum laude
Mount Vernon, AL - Vivian S. Lofton, Rodeaner Lynn Lofton-Byrd, Ola Rivers Sullivan
Prichard, AL - Alicia T. Cook
Robertsdale, AL - Vivian Grace Garner, magna cum laude
Satsuma, AL - Lisa Kay Leinhos, magna cum laude
Spanish Fort, AL - Kathy Phillips Dankovic, President's Scholastic Award, magna cum laude
Saint Elmo, AL - Teshay A. Rankins, Area Award: Elementary Education
Summerdale, AL - Loretta Delores Hurst
Sunflower, AL - Kimberly Turner-Williams
Theodore, AL - Sandra Marie Coleman, cum laude; Monica Felicia Presley
Trussville, AL - Lauren Katelyn Busby, cum laude
Bonifay, FL - Brock Hayden Dockery
Panama City Beach, FL - Chelsea Malena McDill, magna cum laude
South Elgin, IL - Jessica Anne Swanson
North Liberty, IA - Kaleb Wayne Heffner
Covington, LA - Emily Anne Holloway, Area Award: Early Childhood Education, summa cum laude
Hickory, NC - Lindsay Preachers Mohney
Melbourne, Australia - Matthew Michael Turner
Perth, Australia - Christian Marino Salinas
Aberdeen, Aberdeenshire, Scotland, - Marc E. Bowron
Glasgow, Scotland - Lorna Barbara Brownlie




SCHOOL OF NURSING
BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING

Cullman, AL - Whitney Shae Sinyard
Daphne, AL - Jolanda Monique Davis, Harrison B. Linthicum, Denise Nicole Thomas, President's Scholastic Award
Fowl River, AL - Kindal Reid Yessick, Area Award: Pediatric Nursing
Hurtsboro, AL - La'Tresa C. Davis
Irvington, AL - Judy Taylor Carlis, Samuel Douglas Howard, Area Award: Community Health Nursing
Jackson, AL - Chelsey Noellé Nichols, Pamela Latrese Taylor
Madison, AL - Jamia Denise Moore
Mobile, AL - Danielle Leslie Carvin, Leah Brooke Cooper, Patrice Reneé Corbin, Shemeca Renelle Crawford, Tyler Edward Cutting, Denitra Anae Graves-Rankin, Generricka Montese Harris, Cecilia Lynn Hixon, Quincy Antonio Horn, Brenda F. Martinez, Area Award: Career Nursing Award, magna cum laude; Hannah Elizabeth Moore, Area Award: Psychiatric Nursing, cum laude; April Danyael Pettway, Victoria Dione Ransom-Dixon, Sheila Rios, Kimberly Grant Stallworth, Rashmi Tandukar, Sarah Scott West, LaKendra S. Williams, Sanya Renee Wilson
Montgomery, AL - Paige Nicole McCauley, cum laude
Saraland, AL - Shannon Crystal McDonald
Satsuma, AL - Rachel Nicole Sutton
Semmes, AL - Sandra Jollen Plaisance
Stone Mountain, GA - Requita LaSha'na Miller
Moss Point, MS – Crystal De’Jean Heathington, Area Award: Obstetric Nursing
Ocean Springs, MS – Natalie Lynn Curtis Seals
Charlotte, NC – Christina Lanette Stevenson
Houston, TX – Erin Michelle Mouton, School of Nursing Achievement Award, Area Award: Medical- Surgical Nursing, magna cum laude



CENTER FOR PERFORMING ARTS
BACHELOR OF ARTS
BACHELOR OF MUSIC
BACHELOR OF SCIENCE

Albertville, AL – Jamie Straubert Merilien
Arab, AL – Kyle Ford Patton, magna cum laude
Dothan, AL – William Timothy Brown Jr., Joshua Grant Bugg
Eight Mile, AL – David Martin Denton
Enterprise, AL – Michael Shane Casey
Fairhope, AL – Ryan Lee Pippin, Area Award: Music Education
Harvest, AL – Barbara Lee Bowar
Lacey’s Spring, AL – Rebekah Marie Clements, Area Award: Vocal Performance, cum laude
Langston, AL – Holly LaSha Peppers
Mobile, AL – Jermaine Chastang, Andrew Chandler Pouncey, William K. Weaver, Jr., Excellence Award, magna cum laude
Northport, AL – Kevin Alexander Beck
Opelika, AL – Bethany Parnell Lee, magna cum laude
Sweet Water, AL – James Amos Hill
Yucaipa, CA – RaineAlan Scot Wohlwend, Area Award: Church Music, magna cum laude
Jacksonville, FL – Stephanie Diane Leon
Niceville, FL – Anna Elizabeth Doswell, Area Award: Music, cum laude
Tallahassee, FL – Ryan Kendrick Whitfield
Fayetteville, GA – Jeffrey Phillip Henderson, Area Award: Worship Leadership
Lilburn, GA – Christopher Mark Capasse, Center for Performing Arts Achievement Award, magna cum laude
Lexington, SC – J. Alana Swindler O’Leary
Eads, TN – Elizabeth Brooks Looney
Memphis, TN – Vincent Bruce Lee, magna cum laude
Amarillo, TX – Tyler Daniel Anderson
Houston, TX – Clarissa Elaine Jamison


CENTER FOR ADULT PROGRAMS
ASSOCIATE OF SCIENCE

Bay Minette, AL – April J. Marshall
Mobile, AL – Georgia Maria Renea Baker, Leon Bell Jr.
Saraland, AL – Tiffany Danielle Clark, Richard Arnold Johnston
Semmes, AL – Chanda Tiffany Lambert, cum laude


SCHOOL OF NURSING
ASSOCIATE DEGREE IN NURSING


Birmingham, AL – Amy Kristine Gibson
Chunchula, AL – Jessica McCannon Kinard
Fairhope, AL – Andrea Keith Klumpp
Grand Bay, AL – Ashley Danielle Edwards
Loxley, AL – Beverly Kim Langer
Mobile, AL – Angela Y. Clausell-Borders, Justine M. Evans, Debra Ann Jordan, Treniece La’Fay Maiben, Area Award: Psychiatric Nursing; Brandy Lutrica Mickles, Jessica Raqueal Mosley, Leslie Elizabeth Reddick, Shanavia Dani-elle Venter, Stefanie Wood Waltman, Area Award: Obstetric Nursing; Taryn S. Wiley, Area Award: Pediatric Nursing
Semmes, AL – Hoyt James Clark II, Kelly Sanders Havard, Cynthia Marie Phillips, Area Award: Medical- Surgical Nursing; Renee Townsend Smith
Theodore, AL – Courtney Michele Moore
Wilmer, AL – Alisha Poiroux Moody
Ocean Springs, MS – Da
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Monthly Email Newsletter
For Email Marketing you can trust

Contact Us

University of Mobile
Office of Media Relations
5735 College Parkway
Mobile, AL 36613
251.442.2210

Email the Director of Media Relations